מהפכת הבינה המלאכותית בהשוואה למהפכת האינטרנט חלק 2 – מי המניות המנצחות במהפכה

במאמר הקודם סקרנו את מהפכת הבינה המלאכותית בהקשר ל- 3 תחומי המהפכה : תשתיות ,  BTB  , BTC  , הדגשנו את שלב המהפכה המתרחש בכל אחד מהתחומים והדגשנו שעיקר המהפכה בשלב זה מצויה בשלב התשתיות והיא באה לידי ביטוי בהשקעות עתק מצד ענקיות הטכנולוגיה.

במאמר זה נסקור את החברות שנראות עד עתה כמנצחות הגדולות של המהפכה , מדובר באותם החברות שנהנות מעליות משמעויות בשווק השוק שלהן ומצמיחה מרשימה בביצועים הפיננסים , חשוב להדגיש כי מרביתם הם מתחום התשתיות  , התחום בו מרוכזת המהפכה בשלה זה , תחום התשתיות מחולק לחברות השבבים , מרכזי הנתונים ( שרתים) והקישוריות.

אז איך זה קרה? ב־2023 הבינה המלאכותית פרצה לחיים הציבוריים בסערה עם Chat GPT  של חברת OpenAI, ועם שורה של פיתוחים נוספים שעושים שימוש בטכנולוגיה הזו. כדי להריץ את המודלים שמאפשרים את השימוש ב־AI יש צורך בשבבים מתקדמים, שאותם מייצרת אנבידיה, השחקן הדומיננטי בתחום. הביקוש חסר התקדים לשבבים הקפיץ את התוצאות של אנבידיה והביא שחקנים רבים להצטייד מבעוד מועד במלאי גדול, שלא יחסר ושחלילה לא יישארו מאחור. כך, למשל, בתחילת השנה אמר מנכ"ל מטא (פייסבוק לשעבר) מארק צוקרברג, שבכוונת החברה שבראשה הוא עומד להצטייד בלא פחות מ־350 אלף שבבי AI מדגם H100 שמייצרת אנבידיה. מדובר בהשקעה של מיליארדי דולרים. וצוקרברג הוא לא היחיד. רבים נוהרים אחרי השבבים של אנבידיה.

חברות בולטות בתחום השבבים

אינבידיה ( סימבול : NVDA)

סיפורה של אינבידיה

חפשו שוב ושוב, ותתקשו למצוא חברות טכנולוגיה גדולות שהצליחו לרכב על שני גלים גדולים וסמוכים בהצלחה כזו פרט לחברת אנבידיה: בתחילה עלתה על הגל של כוח המחשוב האדיר שהיה נחוץ לכרייה של מטבעות קריפטוגרפיים כגון: ביטקוין ועוד מטבעות דיגיטליים, וכיום רוכבת על הגל של כוח המחשוב האדיר שחיוני ליצירת יישומי בינה מלאכותית.

 

תמציט דוחות רבעון 1 2024 – 

לאחר ארבעה רבעונים רצופים במהלכם הפתיעה לטובה את התחזיות המוקדמות, אנבידיה עושה זאת שוב • ההכנסות עמדו על 26 מיליארד דולר וב-260% יותר מהרבעון המקביל • הרווח למניה היה 6.12 דולר, זינוק של יותר מ-450% • החברה תבצע פיצול מניות ביחס של 10 לאחד

החברה עלתה ביותר מ-90% בביצועי המניה השנה, מה שממצב אותה בשווי שוק של 2.27 טריליון דולר. בארבעת הרבעונים האחרונים החברה הצליחה להפתיע את התחזיות המוקדמות ולהציג דוחות מעולים.

מה שסייע לאנבידיה בכל זאת היה הביקוש לעיבוד בינה מלאכותית – והרכיבים הייחודים שלה תחום הזה. יתרה מכך, החברה השיקה ברבעון האחרון את המעבדים הראשונים שלה שמיועדים באמת לבינה מלאכותית, ואינם רכיבי GPU שמיועדים לעיבוד גרפיקה. זה כמובן מתדלק לה הכנסות נוספות ומקורות צמיחה נוספים

הסיכונים העיקריים לעתיד לבוא הם בעיקר תחרות , המשך השקעות הון ע"י ענקיות הטכנולוגיה , וסנקציות שעשויות להגיע לגבי מכירות בסין.

מיקרון ( סימבול : MU)

מיקרון טכנולוגיות הופכת לאט לאט לשחקנית מפתח בתעשיית הבינה המלאכותית, כאשר שבבי הזיכרון שלה הם מצרך הכרחי בהפעלת המערכות המאפשרות את השימוש בטכנולוגיה המתקדמת, דבר שממצב את החברה להנות באופן משמעותי מהביקוש הגובר ליישומים הקשורים ל-AI. 

הביקוש החזק לבינה מלאכותית ג'נרטיבית כדוגמת ChatGPT  של  OpenAI, או ג'ימיני של גוגל, הובילו לזינוק בביקוש לשרתי בינה מלאכותית המצוידים בשבבי הזיכרון שמיקרון מספקת. החברה היא בין המובילות בשוק זכרונות ה-DRAM – זיכרון דינמי עם גישה אקראית, המשמש במחשבים שולחניים ושרתים, ובזכרונות פלאש הנמצאים בסמארטפונים וכוננים קשיחים.

ASML ( סימבול : ASML )

חברת ASML ההולנדית מוכרת את מכונות הענק שלה ב-300 מיליון דולר, מטיסה אותן במטוסים ונכנסת לכל סמארטפון שאתם קונים  "היא מונופול טבעי — והיא יודעת להעלות מחירים"

בדו"חות הכספיים שהציגה החברה לפני שבוע, היא דיווחה כבר על הכנסות של 7.24 מיליארד יורו ברבעון השלישי — קצב של כמעט 30 מיליארד יורו בשנה. "זו לא חברה שמפסידה כסף, היא מונופול טבעי. היא לא יכולה להשתולל, אבל יודעת להעלות מחירים.

החברה שולטת בחוליה חיונית בשרשרת האספקה החשובה ביותר בעולם: ללא המכונות שלה, כמעט בלתי־אפשרי לייצר את השבבים החדשניים שנמצאים כיום בסמארטפונים ובמרכזי נתונים שבהם מוכשרת בינה מלאכותית

חברות בולטות בתחום השרתים

Super Micro Computer ( סימבול : SMCI)

החברה המפתיעה היא סופר מיקרו קומפיוטר (Super Micro Computer), המשמשת כספקית המועדפת על חברות וממשלות המעוניינות לקחת חלק בבהלת ה-AI. המכירות של השרתים שלה, המצוידים בשבבי אנבידיה, צפויות להכפיל השנה את הכנסות החברה ועזרו לה לעקוף חלק מהמתחרות הגדולות שלה

עד שהחלה הבהלה ל-AI, התעסקה סופרמיקרו בעיקר בייצור שרתים למרכזי נתונים, והתבססה על הצמיחה במחשוב ענן. לאחר הפריצה של הבינה המלאכותית והפיכת השבבים של אנבידיה לכוח המניע של הגל

מומחים ואנליסטים בתעשייה הסבירו כי לסופרמיקרו יתרון נוסף: היא מייצרת "לבני בנייה" אלקטרוניים שקל להרכיב מהם שרתים בקונפיגורציות שונות ומגוונות. 

השווי של ענקית השבבים זינק פי ארבעה בשנה האחרונה בזכות מהפכת הבינה המלאכותית

Dell Technologies Inc ( סימבול : DELL)

דל ממוצבת באופן ייחודי עם מגוון מוצרים רחב כדי לסייע ללקוחות לבנות פתרונות בינה מלאכותית יוצרת (generative AI) שעומדים בדרישות הביצועים, העלויות והאבטחה",

השרתים של Dell כולל " שרתים בעלי ביצועים גבוהים למטרות כלליות ומותאמות בינה מלאכותית המסוגלים להפעיל עומסי עבודה על פני סביבות ה-IT של לקוחות, מקומיות ובסביבות ריבוי עננים וסביבות קצה ", כגון אימון מודלים של AI, כוונון עדין והסקת מסקנות. מצד שני, תיק הרשתות שלה כולל מתגי Ethernet ותשתית Edge Networking המיועדת לתת מענה לצרכים של עומסי עבודה מודרניים על פני סביבות הקצה, הליבה והענן

בשל התחרותיות של Dell בשרתי AI כ, אנו מצפים שנתח השוק של שרתי AI שלה יגדל באופן משמעותי מ-15.6% ב-2023 ל-21.1% ב-2027. כתוצאה מכך, אנו צופים שנתח שוק השרתים המשוקלל של Dell יגדל גם הוא מ-15.6% ל-2027 16.7% בתקופת התחזית, צובר נתח מחברות אחרות.

בסך הכל, אנו צופים ש-Dell תשיג קצב צמיחה חזק של 10.2% בשנת 2024, הניזון בעיקר מההרחבה בשרתי AI, אחסון AI ומחשבי AI. האמון שלנו במסלול של Dell נובע מהשילוב המכוון של טכנולוגיות בינה מלאכותית על פני היצע השרתים, האחסון והמחשבים שלה, מה שמציג את מסירותה לשיפור הביצועים והתאמה לצרכי השוק הדינמיים

( צפי אנליסטים )

תוכן עניינים

רוצים להתייעץ?
לתאם פגישה אישית?
נשמח לעמוד לרשותכם.

בואו נקבע פגישה עוד היום.

03-376-3630

דילוג לתוכן