האם טסלה היא חברה טכנולוגית או בעיקר יצרנית רכבים?

במאמר זה אני מציע לבחון לעומק את השאלה לקראת בחינת השקעה במניית טסלה ואסביר

טסלה הינה חלוצת תחום הרכבים החשמליים בעולם, היא הייתה הראשונה להביא את הבשורה והיא עד לאחרונה בעלת נתח השוק הגדול ביותר בתחום הרכבים החשמליים (דווח לאחרונה ש- byd הסינית עקפה אותה), ואולם בסך נתח השוק של כלל הרכבים (חשמליים ובנזין) היא רחוקה מאוד מהיצרניות הגדולות והמסורתיות בעולם.

זה לא הפריע למנייה לזנק מאות אחוזים בשנים האחרונות ולהגיע לשיא של שווי 1 טריליון דולר לקראת סוף 2021 מאז המנייה ירדה וכעת נסחרת בשווי של כ- 600 מיליארד דולר, שווי עצום ליצרנית רכבים.

tesla

טסלה כעת נסחרת במכפיל רווח 45, ואולם המשקיעים בשלב זה לא מתייחסים לטסלה כיצרנית רכבים אלא כאקו סיסטמם טכנולוגי הכולל פתרונות רובוטיקה, אוטומציה, ai, פתרונות לרכב אוטונומי ועוד ועוד. 

נראה שפרמיית אילון מאסק עדיין קיימת וצבא משקיעים אדיר מימדים מעריץ את החברה ואת אילון מאסק וכל נפילה מייצרת הזדמנות השקעה על פי תזת המשקיעים הנאמנים.

ואולם אט אט נראה שמתחילים להיווצר סדקים בהר הציפיות שנבנה, בדוח האחרון לרבעון 4 של שנת 2023 טסלה דיווחה על צמיחה חלשה בקצב המכירות, וירידה די דרמטית בשולי הרווח הגולמי מ- 30% ל- 17% (רווח גולמי המשמעות הינה כמה היא מרווחה לפני מס על כל הכנסה)
הירידה נובעת מהורדות המחירים של מכירת הרכבים שטסלה ביצעה בחודשים האחרונים וזאת לאור התגברות התחרות והרצון לעמוד בקצב המכירות שהשוק מצפה , אפשר להניח שטסלה מתחילה לשלם מחירים לצמיחה המואצת ונראה שקשה להחזיק את ״ המקל בשתי קצותיו״ , *הצמיחה פוגעת ברווח *.

המנייה עד כה בפתיחה חלשה מאוד לשנת 2023, ירידה של כ- 20% , ביצועים חלשים מאוד ביחס לשוק.

אז מה אתם חושבים לגבי טסלה? האם מדובר בחברה טכנולוגית או בעיקר יצרנית רכבים?

במידה ולהערכתכם טסלה הינה חברה טכנולוגית בעיקר ייתכן ומדובר בהזדמנות השקעה בתמחור סביר לחברת צמיחה מואצת שעתידה להרחיב את ההכנסות ממוצרים נוספים בהמשך, או שמא מדובר בחברה שעיקרה מכירת רכבים?

נראה שצבא מעריצי טסלה יצטרך להתייחס לשאלה בקרוב כי לפחות בכל מה שקשור לרכבים העתיד נראה בסיכון שהולך וגדל.

תוכן עניינים

רוצים להתייעץ?
לתאם פגישה אישית?
נשמח לעמוד לרשותכם.

בואו נקבע פגישה עוד היום.

03-376-3630

דילוג לתוכן